v této rubrice
ve všech rubrikách
KNIHA THOTHOVA
Rubrika: Hermetismus
Autor: (Aleister Crowley) Mistr Therion
Cena: 308,- Kč
Počet přečtení: 6994
Krátký esej o tarotu Egypťanů:

Kniha Mistra Theriona pojednává o tarotu egypťanů, jak je patrno z podtitulu. Zbývá však dodat, že to byl právě Mistr Therion, autor zákona Thelemy, člen Zlatého Úsvitu, člen Ordo Templi Orientis a zakladatel A.A., který vytvořil s malířkou Fridou Harrisovou nejznámější a nejdokonalejší tarotové karty. Pracovali na nich
společně několik let (od roku 1938 do roku 1943). Kniha nepojednává jen o teorii tarotu, o velké a malé arkáně, o významu všech karet, ale také o kabalistickém učení, o planetách, o elementech a jejich symbolech. Kniha obsahuje i několik vynikajících tabulek, které přehledně ukazují například souvislosti karet s čísly a názvy Hebrejské abecedy, číselnou škálou atd.

Jelikož tarotové karty mají úzkou souvislost se řádem Zlatý Úsvit, zmiňuje se i v knize Thothově Crowley i o tomto hermetickém řádu. Když budu dále pokračovat
ve výčtu obsahu této knihy, nesmím opomenout kapitoly jenž hledají souvislosti mezi tarotem a např. magií, svatou kabalou, Neapolským uspořádáním, elementy.
Crowley nezapomněl ani na souvislosti mezi tarotem a formulí Tetragrammatonu, tarotem a magickým slovem Šemhamforaš, které se používá mimo jiné i v satanismu a magii.
Kniha Thothova je bezesporu velmi zajímavou a dovolím si říci kultovní knihou. I přes její vysokou cenu stojí zato si jí pořídit. Vychází v nákladu 1500 výtisků, takže cena je přímo úměrná nízkému nákladu.
Jestliže se však zajímáte o výklad karet je tato kniha základ a z ní vycházejí všechny ty příručky a zejména "pseudopříručky" o výkladu karet.

A ještě si neodpustím jednu perličku. Jelikož mou osobu kniha Thothova zaujala, koupil jsem si originál tarotové karty. Jsou to karty v češtině, ovšem originál s Ordo Templi Orientis, právě ty o kterých se mluví v této knize. A u nich byla jedna "pseudopříručka"
o které jsem psal výše. V té sice bylo popsáno 78 karet a jejich význam. Ovšem karta "Princ disků" zde chyběla a karta "Rytíř disků" zde byla dokonce dvakrát. Chudák
mistr Crowley by se asi obracel v hrobě...

JAROSLAV DEMETER PTÁČEK

Vydalo: VYDAVATELSTVÍ HORUS
Adresa: www.alembiq.cz
pošli knihu známému   -   vytiskni knihu
Foto index ke knize

Zobrazeno: 1392
Vývoj a provoz zajišťuje Datalite s.r.o © 2001