Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Záhady.cz (DataLite spol.s r.o.). Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele - společnosti DataLite spol.s r.o.
(abbé Constant) Eliphas Lévi - Dějiny magie ( 500,- Kč)

Francouz abbé Alphons Louis Constant alias Eliphas Lévi Zahed (1810 - 1875), pevný zastánce katolicizmu, zároveň však významný badatel na poli magie, je české okultní scéně dobře známá hermetická veličina již z dob První republiky. Jeho okultní statě u nás vycházely nejprve v tématicky zaměřených časopisech (Isis, Logos, atp.), později se Léviho dílo dočkalo i knižních vydání, především zásluhou PhDr. Jana Kefera - významného českého hermetika, který byl jeho velikým obdivovatelem.

Dějiny magie, které se nyní dostávají do rukou našemu čtenáři, jsou autorovou významnou prací, jenž se dá studovat zcela samostatně, nebo daleko účelněji v souvislosti s jeho díly Dogma a rituál vysoké magie a Klíč k velkým tajemstvím.

Ve třicátých letech minulého století vycházely Léviho Dějiny magie na pokračování v malých sešitových vydáních péčí již zmíněného dr. Kefera. Druhá světová válka však tuto snahu nemilosrdně zlikvidovala i společně s Keferem, který zahynul v koncentračním táboře.

Čtenář si tedy musel počkat celých šedesát let než tento spis vyšel v úplnosti, ale nyní se může radovat nad kvalitním překladem z produkce nakladatelství Trigon.

Zatímco dílo Dogma a rituál, které vyšlo před časem v Trigonu jako první svazek tzv. Magické řady, pojednává o teorii magie, Dějiny magie se zabývají realizací tohoto umění. Klíč k velkým tajemstvím pak vykládá jeho zásadní mystéria.

Nakladatelství do budoucna slibuje i další autorova díla.
Podle Léviho samotného magie sjednocuje jistotu filosofie s neomylností a věčností náboženství v jednu vědu.

Dokonale a nevývratně smiřuje oba pojmy, zdající se z počátku tak protikladné, víru a rozum, vědu a víru, autoritu a svobodu. Člověku poskytuje nástroj filosofické a náboženské jistoty i matematické exaktnosti, jejichž bezchybnost dokonce prokazuje.

V sedmi kapitolách provádí autor čtenáře dějinami magie od jejího vzniku přes tvorbu jejího dogmatu, syntetickou, kulturní, společenskou a revoluční fázi, až k popisu okultní scény své doby s osobními vzpomínkami.

Kniha si dle pisatelových slov klade za cíl podat důkaz o tom, že velké symboly náboženství jsou zároveň symboly někdejšího skrytého vědění a že náboženství a věda v budoucnu sjednocené by si mohly pomáhat a milovat se jako dvě sestry, které ležely v jedné kolébce.

Soudobému badateli na poli historie magie se dnes otevírají daleko hlubší prameny ke studiu tohoto tématu, takže počin Trigonu lze hodnotit spíše jako určité vyrovnání mnohaletého deficitu nepřítomnosti díla v našich domácích sférách. Nicméně věříme, že si kniha i dnes svého čtenáře najde.

Petr Kalač

605 str., vydalo nakladatelství Trigon, Praha 2005