Ájurvéda – matka všech léčebných systémů vznikla před pěti tisíci lety. První zmínky o ní najdeme ve dvou ze čtyř knih moudrosti starých Indů. Přes své stáří je stále více vyhledávána příslušníky naší civilizace. Léčí totiž nemoci, s nimiž si moderní medicína příliš neví rady: lupénku, cukrovku, dokonce i některé druhy rakoviny.
Ájurvéda není jen tak nějaká léčebná metoda, je to přímo životní styl. Chcete-li se Ájurvédou léčit, nejprve musíte změnit stravovací návyky, také vás čeká detoxikační kůry, při níž se vyloučí z organismu všechny jedy, jenž jste za svůj život nasbíraly. Důraz je samozřejmě kladen i na duchovní stránku osobnosti a proto jsou využívána i relaxační a meditační cvičení. Po několika denním pozorování, jehož součástí je důkladná prohlídka všeho možného (od stolice až po oči a nehty), určí lékař co vám chybí a co by vám prospělo. Součástí procedur jsou i masáže, akupunktura, akupresura, bylinné koupele atd. Ájurvéda neléčí pouze vnější příznaky nemocí, jak je tomu často u západní medicíny, nýbrž se snaží odstranit vnitřní příčiny. To je možná důvodem, proč si Ájurvéda poradí i s nemocemi zdánlivě nevyléčitelnými.
Parkinsonova nemoc? Žádný problém!
,,Ájurvédické léčení zabírá dobře na migrénu“, říká Milan Havelka, který se rozhodl zpřístupnit dobrodiní této metody i Čechům. Staví totiž v Praze Ájurvédické centrum. Sám poznal Ájurvédu na Srí Lance. Jakmile rozpoznal o jaký se jedná zázrak, rozhodl se, že celý svůj život zasvětí Ájurvédě.
,,Třeba s takovou lupénkou, která představuje pro naši medicínu nepředstavitelný problém,“ pokračuje pan Havelka, ,,si na Srí Lance dovedou tak poradit, že už se nevrátí.“
Neuvěřitelné úspěchy zaznamenávají ájurvédští lékaři také při léčbe Parkinsonovy choroby. Pacienti leží ve vanách, které jsou speciálně upraveny pro léčbu nemocí. Tyto vany jsou vyrobeny z pečlivě vybrané černobílé žuly. Žula je totiž nerost, který je schopen čerpat vesmírnou energii. Ájurvéda si poradí i s ostatními chorobami. Zní to jako pohádka. Ale ta pohádka doopravdy funguje.
Roman Herzinger |