v této rubrice
ve všech rubrikách
JAK NA AKNÉ
Rubrika: Alternativní medicína
Podrubrika: Z přírodní lékárny
Autor: jiri
Vloženo: 25.04. 2001
Počet reakcí: 0
Počet přečtení: 10112
Akné je problém nejen kosmetický, ale velkému množství, především mladých, lidí může způsobovat i psychické problémy. V následujících řádcích se dozvíte, jak vlastně akné vzniká, a zjistíte, že vůbec nemusí být neřešitelným problémem, který znepříjemní jedno z nejhezčích období lidského života.
Nabídneme vám třístupňový systém, který vám pomůže zbavit se akné. Je to vhodná alternativa některých umělých kosmetických přípravků.

Akné trpí mnoho mladých lidí ve věku zejména mezi 12. a 20. rokem. Je to onemocnění malých mazových žláz, které se nacházejí v kůži obličeje, zad a hrudi. Akné vzniká tak, že dojde k ucpání mazových váčků v kůži a maz nemůže odtékat. Tvorba mazu dále pokračuje, a tak se tento váček zvětšuje, až se maz někdy při větším tlaku uvolní ven. Pokud se do mazového váčku dostanou bakterie, může dojít i k infekci, která je schopna vyvolat zánět. Když se nám objeví na pleti akné, naší prvotní snahou je se ho co nejdříve zbavit. Ono to není nic příjemného, zjistit v okamžiku, kdy se chystáme na nějakou důležitou schůzku nebo do společnosti, že se nám na špičce nosu objevilo cosi, co by tam být nemělo. Nejčastěji se snažíme vymáčknout obsah zaníceného uzlíku ven. Touto neodbornou manipulací se však infekce rozšíří pod okolní kůži a akné se zhorší.

Akné a hormony
Před obdobím puberty se akné objevuje jen zřídka. Později, když nastane zvýšená produkce pohlavních hormonů, mazové žlázy rostou a tvoří se i více mazu. Ke zhoršení akné také dochází u mladších žen v druhé polovině menstruačního cyklu. To, že akné souvisí s hormony, nám potvrzuje zjištění, že mnohdy akné ustává v době těhotenství nebo při užívání perorální antikoncepce.

Nebezpečí kosmetiky
Někdy může dojít k tomu, že se akné objeví i mimo pubertu.
To mají většinou na svědomí nejrůznější chemikálie, jako jsou cukry, chlor a celá řada tuků. To ovšem není všechno. Možná to bude pro vás šokující, ale akné mohou vyvolat i kosmetické přípravky. Existuje dokonce speciální druh akné, jmenuje se kosmetická. Tato akné vzniká kvůli látkám, zvláště barvivům, která jsou obsažena v kosmetických přípravcích. Ke kosmetické akné dochází např. po kontaktu s pěnou na holení nebo jinými mycími prostředky (zvláště zůstanou-li jejich zbytky na kůži). Tady hrozí nebezpečí, že se dostaneme do začarovaného kruhu. ,,Nečistá pleť" svádí k co nejčastějšímu používání kosmetických přípravků, které ale mohou být právě tím základním původcem naší akné.
Existuje acne oleoso picea, která vzniká převážně při delším přímém kontaktu s technickými oleji, dehtem a pryskyřicemi. Kromě výše zmíněných druhů akné existují ještě další, příčinou jejich vzniku mohou být chemické látky, které se běžně vyskytují okolo nás, v naší potravě, ve vzduchu.

Akné a výživa
Pokud se chceme akné zbavit, a tedy ji vyléčit, musíme zdůraznit několik důležitých věcí, které je nutné dodržovat.
Ukazuje se, že vznik akné má přímou souvislost s výživou. To tedy znamená: nejíst příliš tučná jídla, omezit příjem rafinovaného (,,bílého") cukru v potravě, omezit kořeněná jídla a zařadit do potravy více zeleniny. Dále doporučuji denně sníst alespoň hrst dýňových semínek. V naší potravě by neměly chybět vitaminy A a E, které našemu organismu dodáme formou krátce zahřáté mrkve (např. na pánvi) s trochou oleje (asi 1 čajová lžička na 100 g mrkve) - mrkev se nesmí smažit! Vitamin E je vhodné dodat např. ve formě tzv. klíčkového oleje, který dostanete běžně v lékárně.

Další postup při léčbě akné
Pleť při výskytu akné pravidelně myjeme čistou vodou, jednou denně obyčejným mýdlem a dobře spláchneme. Pleti velmi prospěje, když ji pravidelně každý večer omýváme bylinným výluhem následujícího složení: květ arniky 20 g, květ měsíčku po 40 g a list jitrocele po 30 g. Připravíme klasický výluh tak, že 2 vrchovaté čajové lžičky přelijeme 150 ml vroucí vody a necháme pod pokličkou 20 minut louhovat (poté scedíme). Z tohoto výluhu je možno připravit i obklady, které jsou velmi účinné. Samozřejmě je vhodné a žádoucí, když si byliny (kromě arniky!) každý nasbírá sám (jitrocel lze najít na každé louce a měsíček právě nyní zastihneme v květu a také ho můžeme vypěstovat sami). Ne nadarmo se tvrdí, že byliny, o které se sami zasloužíme, pak mají lepší účinek.

Vnitřní péče
Vnější péči o pleť je vhodné spojit s péčí vnitřní. Vnitřní péčí rozumíme především užívání bylinných čajů. Ale pozor - jiný čaj vaříme pro muže a jiný zas pro ženy.
Pro muže bereme pro přípravu čaje obecně směs z kořene kopřivy 40 g, oddenku pýru plazivého 40 g a plodu bezu černého. Čaj se připraví přelitím 2 čajových lžiček 250 ml vroucí vody a nechá 20 minut louhovat. Užíváme ho 2x denně, teplý před jídlem. Večer čaj pijeme okolo 19. hodiny. Pro ženy je pak podle původu akné vhodná buď stejná směs, nebo pouze čaj z květů hluchavky, který může být velmi účinný zejména při kombinaci akné a bolestivé menstruace. Pijeme rovněž před jídlem 2x denně.

Léčba pomocí energie stromů
Završením celého postupu je tzv. ,,magnetizace" neboli přijímání léčivé energie - prány ze stromů. Provádíme takto: Ke stromu (nejlépe dub, jasan) přistoupíme s přáním získat od něj energii a strom tímto způsobem ,,požádáme" o jeho energii. Když si myslíme, že jsme připraveni energii přijmout, přistoupíme ke stromu a opřeme obě ruce (nebo jen levou - jak komu vyhovuje) o kmen a vnímáme energii stromu, která nám pomůže vyléčit i akné. V této pozici setrváme několik minut. Pokud na uvedený postup někdo nevěří, nechci ho a ani nemohu nutit k provádění těchto praktik. Je to však rituál starý jako lidstvo samo a nemyslím, že by byl bez účinku. Je nutné podotknout, že nastíněné postupy jsou do jisté míry univerzální, ale při závažnějším výskytu akné je nutné kromě psychoterapeuta navštívit i odborníka na léčivé byliny, který podle okolností navrhne vhodný postup léčby.

vlož reakci   -   ukaž reakce   -   pošli článek   -   vytiskni článek
Foto index ke článku
Články tematicky související
Název Rubrika
Podrubrika
Autor
VZIAŤ SI SVOJ ŽIVOT DO VLASTNÝCH RÚK alebo
AJ PREHRÁVAŤ JE MOŽNÉ S RADOSŤOU
Alternativní medicína
Léčba myslí
Robert Urgela
Etikoterapie Alternativní medicína
Představujeme
Radek Märtl
Shiatsu Alternativní medicína
Představujeme
Radek Märtl
Obecná charakteristika spirituálního působení barev v mandale Alternativní medicína
Představujeme
Yana
O mandalách Alternativní medicína
Představujeme
Yana
Věda versus "kacíři" II. Aréna
Alternativy vs. stát
Vít Ondryhal
Věda versus "kacíři" I. Aréna
Alternativy vs. stát
Vít Ondryhal
Ájurvéda aneb Jak léčit néléčitelné Alternativní medicína
Představujeme
Roman Herzinger
Projednávání novely zákona o zdravotní péči Aréna
Alternativy vs. stát
red
Čeští léčitelé (ne)přecházejí do ilegality Aréna
Alternativy vs. stát
Jiří Mašek
Homeopatické léčení zvířat Alternativní medicína
Představujeme
Jana Arcimovičová
Bylinkářka od Perlové řeky Alternativní medicína
Z přírodní lékárny
Jana Arcimovičová
Pramen živé vody Alternativní medicína
Zázračná místa
Aleš Česal
MUDr. Jan Cimický pokřtil nové www stránky Aréna
Média
Aleš Česal
Zázračná studánka sv. Zdislavy Alternativní medicína
Zázračná místa
Aleš Česal
Ájurvéda je věda dlouhého života Alternativní medicína
Představujeme
Roman Herzinger
Co nevíte o propolisu... Alternativní medicína
Z přírodní lékárny
jiri
SILVOVA METODA -- MODERNÍ ŠAMANISMUS? Alternativní medicína
Léčba myslí
Roman Herzinger
Vývoj a provoz zajišťuje Datalite s.r.o © 2001