v této rubrice
ve všech rubrikách
„SLONOVINOVÁ VĚŽ“ BURJ DUBAI
Rubrika: Současnost & filosofie
Podrubrika: Výzkum & pokrok
Autor: Dalibor Novák
Vloženo: 24.09. 2004
Počet reakcí: 0
Počet přečtení: 5096
Nejvyšší budovou světa se má brzy stát Burj Dubai ve Spojených arabských emirátech. Jako přízračná slonovinová věž z Nekonečného příběhu Michaela Endeho se má tyčit uprostřed Dubaje mezi nádhernými jezírky a parkovou výsadbou. Bude součástí největšího nákupního centra na světě a se svými 101 patry má překonat výšku věžáku Sears Tower (442 m), dvojčat Petronas Tower (452 m) a zdaleka i projektované budovy v Šanghaji (492 m). Spíše než avizované nákupní centrum se však řadí mezi postmoderní univerzální budovy, kde se budou pravděpodobně střídat luxusní byty, hotelové pokoje, kanceláře, restaurace, kina, sauny či obchody nejrůznějšího druhu. Stavba má mít tři věže s několika přídavnými nižšími věžemi spirálovitě rozloženými okolo středu a mají ji charakterizovat prvky islámské kultury.

Princ a generální šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum se již v pondělí 20. srpna účastnil prvního vylévání cementu. Úředníci tvrdí, že v současnosti se počítá s výškou 800 metrů, ale může být vysoká až 950 metrů! Finální výšku zatím prozradit nechtějí. Hotova má být během tří let.

Média ovšem zcela zapomínají na léta budovaný projekt celý kilometr vysoké a 130 metrů široké solární věže, ekologické elektrárny, jež má vyrůst na Australské Tapio Station nedaleko Burongy a Mildury a jež má zásobovat 200 000 australských domovů. Stavba společnosti Enviromission měla sice ještě nezapočala oproti původním plánům, které říkaly, že začne v lednu 2003 a bude trvat jen tři roky, nicméně již získala potřebných 200 000 000 dolarů a celý projekt nijak neustává. Připomínám, že skleník obklopující obří stavbu zabere téměř 10 000 hektarů půdy a stavba v podobě převrácené výlevky bude viditelná ze 130 km dálky. Vraťme se ale zpět k arabské „slonovinové věži“ Burj Dubai. Ta sice po dokončení australské solární věže ztratí titul nejvyšší budovy světa, za to však bude hotova dříve a nepřestane fascinovat svou pohádkovou podobou.

Podíváme-li se na tento skvost spolu s dalšími úžasnými budovami nové doby, jež se nachází v Dubaji i jiných městech arabského světa, bude nám zřejmé, že tu nejvelkolepější a nejnádhernější architekturu světa dnes tvoří tak jako již v minulosti právě Arabové. Ne náhodou jsou všechny pohádkové filmy tak podobné obrazům z Arábie – skutečně se zde inspirují a mělo by nás trknout, jestli jsme cosi neopomněli, když náš největší odpor směřujeme do stejné kultury, kam zároveň směřují i naše největší sny. A to nemluvím o ekonomických zájmech a schizofrenním vztahu, jakou má západ k východu a východ k západu. Kolik z nás vlastně zná skvosty tohoto světa a kolik jsme se o nich dozvěděli v televizních zprávách? Neodřezáváme tak trochu my lidé západního světa jednu svoji polovinu? A není to již s 950-metrovou Burj Dubai opravdu „do nebe“ volající? A nechce nám arabský svět právě tohle říct?

Dalibor Novák, DiS.
vlož reakci   -   ukaž reakce   -   pošli článek   -   vytiskni článek
Foto index ke článku

Zobrazeno: 1283

Zobrazeno: 1160

Zobrazeno: 1266

Zobrazeno: 1156

Zobrazeno: 1218

Zobrazeno: 1132

Zobrazeno: 1175

Zobrazeno: 1427
Články tematicky související
Vývoj a provoz zajišťuje Datalite s.r.o © 2001