v této rubrice
ve všech rubrikách
SRI CHINMOY V PRAZE 2004
Rubrika: Aréna
Podrubrika: Média
Autor: Dalibor Novák
Vloženo: 05.10. 2004
Počet reakcí: 10
Počet přečtení: 3247
Předevčírem 3.10.2004 se pražské T-Mobile Aréně opět předvedl kontroverzní "mírotvůrce" Sri Chinmoy. Mnozí odcházeli, ale opravdu mnozí se i přes negativní pověst dostavili. Co si myslíte o jeho předstvení?

Většinou člověk čeká nějakou harmonii – a když už jamování a kakofonii, tak alespoň s pevným rytmem a nějakou „ošklivou“ estetikou. Pak postupně zjistí, že to neodpovídá ničemu, co slyšel a začne uvažovat, kdo si z koho dělá legraci. V horším případě si nalhává, že to je cosi vysoce uměleckého a natolik složitého, že tomu nerozumí. Ten, kdo si uvědomí, že nejde o žádné překomplikované umění, které si alespoň v hudbě žádá určitý náznak minimálně rytmické nebo kakofonní harmonie, se pak často vyvýší nad ostatní a odejde se smíchem a přesvědčením, že ostatní se právě na tohle lapili. Stejně mu však v podvědomí hryže pochybnost, zda něco přeci jen neopomněl. Zda není něco, co nepochopil, což si alespoň na chvíli řekne asi každý. Není lepší hledat odpověď přímo u zdroje? Co uvěřit, že nám nelže? Co o tom říká sám Chinmoy? Ten tvrdí, že jde o meditativní hudbu, že v tom se jeho hudba od ostatní liší.

Já šel na koncert s tím, že si trochu pomedituji a zkusím přijít na to, v čem to spočívá. Místy jsem se řehtal, místy jsem byl rozladěný z disharmonie na pódiu i v hledišti, místy si užíval a nakonec i pomeditoval. A víte co? Myslím, že jsem na to i přišel. Sri Chinmoy vlastně říká pravdu, ale nejde tak o to, co říká, jako spíše, co neříká. Chinmoy podle mě na ty nástroje nehrál, ale "hrál si" s nimi. A nebyla to hudba pro meditaci, ale z meditace. Většina lidí však slyšela jeho pěkné skladby z CD, které usnadňují meditaci a čekala dle mého tento opačný charakter. Chinmoy však neříkal, že jde o hudbu „pro meditaci“, ale neutrálně ji označil za „meditativní“.

Možná chce lidi nalákat a trochu vyprovokovat (faktem je, že obsah reklamní stránky ještě před týdnem a po koncertě je velmi odlišný), možná si sám není jistý tím rozdílem, který jsem tu popsal, protože vnímáno z hlediska meditujícího člověka je jak sám říká hudba všechno a všechno je krásné a harmonické. Musí se však dodat, že kdybychom to dělali my sami a ta „hudba“ odrážela pohnutky našeho nitra, asi bychom si zameditovali lépe. Pokud jde tedy o meditaci, mělo představení Sri Chinmoye pro nezkušené posluchače spíše pokročilejší jogínský charakter, ve kterém jde skutečně o to najít krásu i v naprosto rušivém vrzání. A taková lekce, je-li úspěšně složena, skutečně přináší mír.

Dalibor Novák, DiS.
vlož reakci   -   ukaž reakce   -   pošli článek   -   vytiskni článek
Foto index ke článku

Zobrazeno: 1150
Články tematicky související
Vývoj a provoz zajišťuje Datalite s.r.o © 2001