v této rubrice
ve všech rubrikách
PRVNÍ SOUKROMÁ KOSMICKÁ LOĎ SPACESHIPONE ZÍSKALA X-PRIZE!
Rubrika: Současnost & filosofie
Podrubrika: Výzkum & pokrok
Autor: red
Vloženo: 05.10. 2004
Počet reakcí: 0
Počet přečtení: 3816
První soukromá vesmírná loď SpaceShipOne včera úspěšně absolvovala svůj třetí let. Zopakovala tak v určené krátké době pěti dnů překonání hranice vesmíru s pilotem a hmotnostním zatížením odpovídajícím dalším dvěma členům posádky. Tím definitivně splnila podmínky pro získání prémie X-Prize v hodnotě deseti miliónů dolarů. Stroj podle agenturních zdrojů dosáhl zhruba po půl hodině letu, kdy se oddělil od nosného letounu, úžasné výšky 114,64 kilometru (výška 100 km je považována za hranici kosmického prostoru). Klouzavým opět zhruba půlhodinovým letem po sestupné spirále se stroj snesl bezpečně k zemi. Let pilotoval jednapadesátiletý Brian Binnie, bývalý pilot amerického námořního letectva, tentýž pilot, který již seděl v kabině SpaceShipOne při prvním letu na hranici vesmíru v červnu 2004. Autorem SpaceShipOne je tým okolo konstruktéra Burta Rutana. V červnu se stala prvním soukromým dopravním prostředkem, jenž překonal stokilometrovou výšku, posléze let zopakovala se zátěží odpovídající třem lidem a nyní ho po pěti dnech zopakovala.

redTřetí a rozhodující let první soukromé kosmické lodiPrvní soukromá kosmická loď SpaceShipOne se dnes 4. října 2004 pokusí o třetí výlet do vesmíru. Pokud se jí to podaří, pravděpodobně získá desetimilionovou prémii, cenu X-Prize, která je sice jen částečným návratem nákladů projektu, ale má význam prestižní.

Poprvé se SpaceShipOne dostala do vesmíru v červnu, kdy se stroji podařilo uspět i přes dílčí technické problémy. Podruhé vyletěl nad sto kilometrů pilot Michael Melville ve středu 29. září, kdy už vše proběhlo údajně bez problémů. Start třetího letu by měl být dnes v 16 hodin SELČ z Mohavské pouště poblíž Los Angeles. Do vzduchu bude vynesena SpaceShipOne letounem White Knight, od něhož se loď ve výšce kolem 14 kilometrů oddělí a zažehne vlastní motory.

Jednašedesátiletý konstruktér Burt Rutan naplánoval rozhodující let na den, kdy uplynulo 47 let od vypuštění první družice, sovětského Sputniku. (Rutan postavil letoun Voyager, který v roce 1986 poprvé bez mezipřistání obletěl Zemi.)

redPrvní soukromá kosmická loď

V podnělí 21.6.2004 přesáhla SpaceShipOne magickou hranici 100 kilometrů a stala se tak první soukromou kosmickou lodí. Odstartovala z Mohavské pouště v Kalifornii. Její let trval asi devadesát minut, z toho několik minut v kosmu ve stavu beztíže, načež se bezpečně vrátila na Zem.

Přestože jsou v projektu lidé, kteří patřili k NASA a finance šli mimo jiné od megafirmy Microsoft, jde stejně o první kosmickou loď financovanou výhradně z privátních zdrojů. A to je velmi důležité, protože to ukazuje, že nejen státy mohou cestovat vesmírem. SpaceShipOne je kříženec rakety a letadla a jeho tvůrci si zakládají na přísné jednoduchosti plavidla. Hlavní postavou projektu, který stál dvacet milionů dolarů, je letecký inženýr Burt Rutan. "Chtěli jsme, aby naše děti mohly cestovat k planetám a jsme kvůli tomu ochotni i riskovat… Tentokrát nám nejde o prestiž, ale o splnění lidských snů," říká kontruktér Burt Rutan. NASA se v několika předešlých projektech pokoušela vynalézt dopravní prostředek letadlového typu, který by byl schopen stejně startovat i přistávat. Pokaždé však projekt ukončila s prohlášením, že byl neúspěšný a nedávala naději na zbavení se klasických raket a raketoplánů. Projekt SpaceShipOne je důležitý také proto, že ukázal, jak neúspěchy NASA prokazují spíše nezájem a snahu zbrzdit zjednodušování vesmírných letů ve prospěch jistých mocenských struktur, než jakoukoli snahu posunout lidstvo o krok dál. "To, co chci, je dokázat, že letouny pro suborbitální lety mohou létat. Že mohou být dost silné a jejich provoz může přitom být laciný… To umožní jednoduchý a přitom vyzrály stroj," říká Rutan. Jeho společnost Scaled Composites pro první let počítá pouze s jednočlennou posádkou, do budoucna ale plánuje cesty hromadného charakteru. Prvním vesmírným turistou se stal Denis Tito, ale… "Existuje asi milion lidí, kteří chtějí letět do kosmu v roli vesmírných turistů." Jestliže se osvědčí letoun SpaceShipOne, pak bude letenka mnohem lacinější. Scaled Composites mluví zprvu o nějakých stech tisících dolarů a kolem roku 2010 již jen o jedné desítce tisíc dolarů. Projekt také usiluje o cenu X-Prize vypsanou nadací Ansari. Ta dělá deset milionů dolarů a stojí za ní například romanopisci Arthur C. Clark či Tom Clancy. Prezident nadace Peter Diamandis upřesňuje, kdo má na tuto kulatou, leč vzhledem k nákladům stále symbolickou sumu nárok: odměna je vypsána za soukromě financovanou, postavenou a odstartovanou vesmírnou loď, schopnou vynést aspoň tři lidi do stokilometrové výšky. Loď se musí bezpečně vrátit a musí být schopná do dvou týdnů odstartovat znovu. Odborník na dobývání kosmu Stefan Berenski k tomu řekl: "Od letu do kosmu k letu na oběžnou dráhu je ještě potřeba urazit dlouhou cestu. K tomu druhému potřebujete asi dvanáctkrát vyšší rychlost." Úspěšná cesta SpaceShipOne bude představovat obrovský technologický úspěch, ale je to něco jiného než let na oběžnou dráhu…

Dalibor Novák
vlož reakci   -   ukaž reakce   -   pošli článek   -   vytiskni článek
Foto index ke článku

Zobrazeno: 1095

Zobrazeno: 1257

Zobrazeno: 1067
Články tematicky související
Vývoj a provoz zajišťuje Datalite s.r.o © 2001