v této rubrice
ve všech rubrikách
MUDR. JAN CIMICKÝ POKŘTIL NOVÉ WWW STRÁNKY
Rubrika: Aréna
Podrubrika: Média
Autor: Aleš Česal
Vloženo: 26.04. 2001
Počet reakcí: 0
Počet přečtení: 9197
V sobotu 21. 4. 2001 proběhl v Městské knihovně v Praze celodenní festival záhad a tajemství, který organizátoři nazvali Svět fantastických fakt. Účast veřejnosti i médií svědčila o tom, že přesto, že jsme vykročili do třetího tisíciletí, stále trvá zájem o těžko vysvětlitelné jevy a tajemství. Všem těm, kteří se nemohli zúčastnit, nabízíme možnost, podívat se na festival alespoň prostřednictvím této reportáže.

20. 4. 2001
Samotná sobotní akce byla pouhým vyvrcholením několika- měsíčních příprav. Naším cílem bylo uspořádat akci nabitou zajímavými přednáškami, akci, která by zároveň reprezentovala nejrůznější pohledy na problematiku záhad. Chtěli jsme shromáždit nejvýznamnější české záhadology a publicisty, což se také, alespoň myslím, podařilo. Setkání s německým badatelem a ufologem Michaelem Hesemannem na UFO kongresu v Budapešti nás přivedlo na myšlenku pozvat jej do Čech.
Týden před akcí byl naplněn posledními hektickými přípravami. Také bylo nutné přivézt prvního návštěvníka festivalu. Návštěvníka, jehož domovskou adresou jsou Barrandovské ateliéry – figurínu filmového golema, který tvořil součást jeviště.
Když jsme v pozdních večerních hodinách odcházeli z prostor Městské knihovny, nemohli jsme se ubránit nervozitě a napětí. Druhý den nás totiž čekal dvanáctihodinový záhadologický maraton.

21. 4. 2001
Je sobota, krátce po půl desáté dopoledne. Předsálí Městské knihovny se pomalu začíná zaplňovat prvními návštěvníky. Těší nás, že nejsou jen z Prahy, ale že přijíždějí ze všech koutů republiky.
Za pět minut deset. Melodie známého amerického seriálu Akta X zve všechny návštěvníky do sálu. Hlas Miroslava Moravce, jehož máme spojeného s Tajemnými příběhy, s trochou nadsázky představuje prvního přednášejícího. Je jím Aleš Česal. Ve své přednášce se vydal po stopách některých tajemných míst České kotliny. Proplétá se labyrintem legend, historických faktů i geomantickými fenomény.
Po skončení první přednášky čeká na diváky první překvapení. Je jím příchod pana doktora Cimického, který se stal kmotrem nových internetových stránek (www.záhady.cz), jejichž je Aleš Česal tvůrcem. Pan doktor Cimický nás ujistil, že zájem o záhady a tajemno je jevem přirozeným a tak jsme mohli bez problémů pokračovat v programu.
Na řadě byl Ivan Mackerle, který se loni vrátil z expedice z Austrálie, kde pátral po podivných a bájných tvorech, jakým je kupříkladu údajně vyhynulý vačnatec vakovlk či australský divý muž yovie, jakási obdoba himalájského yettiho. Na vlastní kůži se také rozhodl prověřit legendy o tajemné inteligentní rase obývající australské podzemí. Vchod do podzemního labyrintu se nachází v nitru tzv. Černé hory, kterou se odvážní badatelé jali prozkoumat. Gro přednášky tvořila premiéra dokumentu, jehož tvůrcem je právě Ivan Mackerle a který mapuje australskou expedici.
Ani Ivan Mackerle neodešel z jeviště jen tak. Jakmile skončil, pozval si na jeviště Jiřího Podzimka, s nímž spolupracoval na seriálu TV Prima Záhady a mystéria. Jiří Podzimek měl tu čest stát se kmotrem připravované knihy Ivana Mackerleho Mongolská tajemství. Jak už název napovídá, jedná se o publikaci, v níž Mackerle shrnuje poznatky ze své expedice do Mongolska. Expedice, která šla ve stopách červa -- zabijáka olgoj chorchoje, pátrala v tajemných kryptách mongolských klášterů, které mají ukrývat těla podivných bytostí a mj. se také rozhodla prověřit údaje a důkazy vypovídající o mongolském divém muži zvaném almas. V knize jsou obsažena i poněkud pikantní svědectví, vyprávějící o ,,almaskách“, které s oblibou unášejí muže a nutí je k sexuálním stykům. Kniha spatří světlo světa v červnu tohoto roku.
Křtilo se velmi netradičně a to pískem z Mongolské pouště Gobi.
Kdo byl unaven putováním po Austrálii, mohl se přednáškou Bohumila Vurma vrátit zpátky do Čech. Precizně připravená a provedená přednáška Bohumila Vurma čerpala z připravované knihy Tajné dějiny Čech, Moravy a Slezka. Všichni, kdo přednášku slyšeli, se jistě na novou publikaci navnadili.
I Bohumil Vurm měl co představit. Než dorazil na festival, přímo v tiskárně vyzdvihl zbrusu novou publikaci o tarotu. Kmotrem tohoto průvodce tarotem se stal bývalý ministr práce a sociálních věcí České a Slovenské federativní republiky za léta 1989 až 1992 pan Petr Miller.
Spíše než zájem o záhady oba pány spojuje láska k vínu. Bohumil Vurm je spoluautorem encyklopedie vína a Petr Miller zase majitelem vinotéky, kde, jak se přiznal, nejednou do Vurmovy encyklopedie nahlížel.

Přesně v polovině programu vystoupil publicista známý z pořadu TV Nova Stanislav Motl. Proslul zejména reportáží, během níž byl na filmový pás zachycen podivný stín, později známý jako duch z Jihlavského podzemí. Záhadným a okultním tématům se věnoval i nadále. Viz například jeho speciál o okultismu ve Třetí říši.
Přiznal se, že k zájmu o tyto fenomény jej přivedlo pátrání po nacistických zločincích. Ovšem s ledasčím podivným se setkal i na svých cestách po světě, jak se ostatně můžete přesvědčit v jeho seriálu ve Fantastických faktech.
Jak potvrdila divácká anketa, vzbudila přednáška Stanislava Motla velký zájem. Protože má Stanislav Motl blízko jak k záhadám, tak k okultním fenoménům, vybrali si jej organizátoři, aby představil první díl z nové série vycházející z tradice Hermetického řádu Zlatý úsvit (Kniha se připravuje k vydání). Křtilo se stylově vodkou Blanický rytíř.
Přednáškou Stanislava Motla se festival přehoupl do své druhé poloviny. Na řadě byl publicista a cestovatel Arnošt Vašíček. Autor celé řady knih s tématikou záhad, archeoastronautiky, zakázané archeologie a kryptozoologie. Je také tvůrcem TV seriálů a několika videodokumentů. Při výpravách za neodhaleným tajemstvím naší planety navštívil více než osmdesát zemí na pěti kontinentech.
Divákům festivalu byla také představena nová kniha Arnošta Vašíčka Neuvěřitelné skutečnosti, v níž divákům představuje unikátní svědectví o starověkých i soudobých kontaktech lidstva s mimozemskou civilizací. Představuje nové fascinující a doposud nevysvětlené archeologické nálezy.
Myslím, že návštěvníci festivalu ocenili možnost zakoupit si prezentované publikace přímo na akci. Během přestávek zažívali prodávající doslova stav obležení.
Předposlední přednášku měl Otomar Dvořák, který shrnul poznatky ze své návštěvy Bretaně, kde jej zajímaly především megalitické stavby -– strážci k branám podsvětí. V rámci své přednášky představil Otomar Dvořák svou knihu věnovanou záhadám Berounska Tajemná tvář krajiny.
Po vystoupení Otomara Dvořáka přerušili na dvacet minut organizátoři proud přednášek. Čas byl totiž vyhrazen vyhlášení cen časopisu Fantastická fakta. Vyhlášení cen se ujal pan Miroslav Moravec. Cena Baziliščí vejce za nejlepší záhadologický počin byla udělena Knižnímu klubu za knihy Terra X. Cenu převzala ředitelka programu Knižního klubu paní Helena Čudová. Po ní vyzval Miroslav Moravec pana doktora Železného, majitele nakladatelství Ivo Železný, aby oznámil čtenářsky nejoblíbenějšího autora za rok 2000, tedy mluvčího za nemrtvé. Stal se jím Aleš Česal.
Po předání cen poděkovala ředitelka grafického studia Tanga paní Eva Kaiserová panu Moravcovi, že se ujal řízení programu a jelikož věděla o jeho lásce k vaření, předala mu koš plný kuchařek.
Zkrátka nepřišli ani dva vylosovaní diváci, kteří získali dárkové koše plné hodnotných knih.
Po této slavnostní vložce spěl festival do finále. Na scénu totiž přišel zahraniční host Michael Hesemann. Česká veřejnost jej zná spíše jako ufologa a leadra Magazínu 2000. Na festivalu Svět fantastických fakt byl představen v roli historika zajímajícího se o zajímavé fenomény související s křesťanstvím. Tématem jeho sobotní přednášky byly křesťanské relikvie. Promítány byli i originální diapozitivy. Jeho přednáška končila v půl deváté večer.
Jelikož se čas nachýlil, byla zrušena panelová diskuze. Návštěvníci však nemuseli litovat, s přednášejícími mohli diskutovat při rautu, který byl připraven pro všechny zúčastněné. Zajímavou atmosféru rautu dodávaly obrazy Milana Fibigera. Krátce po desáté hodině byla akce oficiálně skončena.
Myslím, že Svět fantastických fakt se skutečně podařil a všichni, kdo se zúčastnili, nemuseli litovat ani cesty ani času.

vlož reakci   -   ukaž reakce   -   pošli článek   -   vytiskni článek
Foto index ke článku

Zobrazeno: 1222

Zobrazeno: 1371
Články tematicky související
Název Rubrika
Podrubrika
Autor
VZIAŤ SI SVOJ ŽIVOT DO VLASTNÝCH RÚK alebo
AJ PREHRÁVAŤ JE MOŽNÉ S RADOSŤOU
Alternativní medicína
Léčba myslí
Robert Urgela
Etikoterapie Alternativní medicína
Představujeme
Radek Märtl
Shiatsu Alternativní medicína
Představujeme
Radek Märtl
Obecná charakteristika spirituálního působení barev v mandale Alternativní medicína
Představujeme
Yana
O mandalách Alternativní medicína
Představujeme
Yana
Věda versus "kacíři" II. Aréna
Alternativy vs. stát
Vít Ondryhal
Věda versus "kacíři" I. Aréna
Alternativy vs. stát
Vít Ondryhal
Ájurvéda aneb Jak léčit néléčitelné Alternativní medicína
Představujeme
Roman Herzinger
Projednávání novely zákona o zdravotní péči Aréna
Alternativy vs. stát
red
Čeští léčitelé (ne)přecházejí do ilegality Aréna
Alternativy vs. stát
Jiří Mašek
Homeopatické léčení zvířat Alternativní medicína
Představujeme
Jana Arcimovičová
Bylinkářka od Perlové řeky Alternativní medicína
Z přírodní lékárny
Jana Arcimovičová
Pramen živé vody Alternativní medicína
Zázračná místa
Aleš Česal
Zázračná studánka sv. Zdislavy Alternativní medicína
Zázračná místa
Aleš Česal
Ájurvéda je věda dlouhého života Alternativní medicína
Představujeme
Roman Herzinger
Co nevíte o propolisu... Alternativní medicína
Z přírodní lékárny
jiri
Jak na akné Alternativní medicína
Z přírodní lékárny
jiri
SILVOVA METODA -- MODERNÍ ŠAMANISMUS? Alternativní medicína
Léčba myslí
Roman Herzinger
Vývoj a provoz zajišťuje Datalite s.r.o © 2001