v této rubrice
ve všech rubrikách
PŘEKONÁNÍ NÁBOŽENSTVÍ
Rubrika: Současnost & filosofie
Podrubrika: Aklimatizace & spirituální proměna
Autor: Ivan Odilo Štampach
Vloženo: 28.10. 2004
Počet reakcí: 0
Počet přečtení: 3756
Křesťanství lze připsat zvláštní místo mezi ostatními náboženstvími, pokud je jejich překonáním. To tušil takový Rudolf Bultmann. Málo známý autor Pietro Archiati, z jehož knihy From Christianity to Christ jsem tu již jednou citoval, to také ví, ale to, co mu ze zahrnutí a překročení náboženství vzchází, není jako u Bulmanna nebo našeho Hejdánka plochá humanistická liberální morálka, nýbrž nová spiritualita a nová společenská aktivita.

Dovoluji si přeložit několik vět ze závěru jeho knihy The Great Religions. Pathways to Our Innermost Being, Temple Lodge, Londýn 1998:

"Náboženství budoucnosti skutečně transformuje lidské bytosti z poustevníků Země v nastávající občany kosmu... Tak se náboženství sjednocuje s vědou a stává se duchovní vědou, moudrostí a cestou života v nejobsažnějším smyslu. Sjednocuje se s uměním a stává se uměním života v nejširším smyslu, zvláště transformací sociálního organismu. Tak se náboženství stává vědou a uměním lidských bytostí a všeho lidského; věčným uměním, které činí celé tvorstvo lidským a vše lidské božským."

Ivan Odilo Štampach

Tento článek byl převzat ze stránek www.stampach.cz se souhlasem autorů.
vlož reakci   -   ukaž reakce   -   pošli článek   -   vytiskni článek
Foto index ke článku

Zobrazeno: 1212
Články tematicky související
Vývoj a provoz zajišťuje Datalite s.r.o © 2001