v této rubrice
ve všech rubrikách
PŘEMYSLOVŠTÍ LEVOBOČCI
Rubrika: Záhady
Podrubrika: Česká historie
Autor: Michal Krejčí
Vloženo: 11.12. 2004
Počet reakcí: 3
Počet přečtení: 12071
Někdo, kdo zná středověké dějiny pouze z čítanek, si o nich myslí, že to jsou nudné zkazky o Bohu, vlasti a válce. Avšak občas se tam najdou i velmi napínavé a dojemné příběhy lásek, které zasáhli i srdce velkých přemyslovských panovníků. A o dvou takových vám teď napíši…

Kníže Oldřich měl nevlastního syna Břetislava. Kníže Břetislav se v našich dějinách proslavil známým únosem krásné Guty (česky Jitky) ze Svinibrodského kláštera. I zatarasili mu v bráně cestu řetězem, ten Břetislav prý při útěku rozťal mečem (to tvrdí letopisci). Mnohým dámám, když si na tento příběh vzpomenou, bleskne hlavou myšlenka „škoda,že se takový muži už nerodí“.

A kdo je druhý panovník? Samotný „král železný a zlatý“ Přemysl II. Otakar. Ten své štěstí našel u Anežky Palcéříka (Palcéřík podle dobového účesu podobného přilbě), kněžky z Künringu. S ní měl 5 dětí. Nás ale zajímá jen jedno dítko, a to vévoda opavský Mikuláš. Díky jeho potomkům přežila přemyslovská krev stranou hlavních bouří v Opavě až do roku 1521! Toho roku zemřel Mikulášův potomek, vévoda Valentin Hrbatý. Podle pověsti nad jeho hrobem zlomil biskup meč a štítek s přemyslovskou orlicí.

Jak vidíte i královští levobočci dokázali někdy stejně velké činy jako jejich otcové.

Michal Krejčí
vlož reakci   -   ukaž reakce   -   pošli článek   -   vytiskni článek
Foto index ke článku

Zobrazeno: 1883
Články tematicky související
Vývoj a provoz zajišťuje Datalite s.r.o © 2001