v této rubrice
ve všech rubrikách
PŘEDTUCHY
Rubrika: Záhady
Podrubrika: Předtuchy, duchové, zjevení, únosy, jiná realita...
Autor: Dalibor Novák
Vloženo: 20.03. 2007
Počet reakcí: 4
Počet přečtení: 16094
Jsme jakousi silou chráněni a varováni? Výpovědi obyčejných lidí jako jste vy nebo já ukazují, že záhadná varování jsou mnohem běžnější, než se zdá.

Mami, já se nebojím umřít!
Jeden z klasických případů vyplněných katastrofických předpovědí pochází od devítileté Eryl Mai Jonesové z údolí Aberfan v jižním Walesu na Britských ostrovech. Už počátkem října prohlásí holčička zvláštně: „Mami, já se nebojím umřít!“. Když se pak 20.října 1966 ráno Eryl probudí a řekne své mamince: „Musím ti povědět, co se mi zdálo,“ maminka odpoví: „Drahoušku, teď nemám čas, řekneš mi to později“.

A umřela celá škola…
Ale Eryl se nenechá odbýt: „Ne mami, musíš mě vyslechnout. Měla jsem sen, že jsem šla do školy a žádná škola tam nebyla. Celou ji zalehlo něco černého.“ Ten den se nic nestane, ale druhý den se na základní školu Pantglas sesype ohromná kopa odpadu z místního uhelného dolu. Uvolnila se po dlouhých deštích a spustila se vlastní vahou ze svahu na budovu. Zahynulo pod ní 28 dospělých a 116 dětí včetně malé Eryl.

Bylo by možné předtuch využít?
Doktor psychiatrie ze sousedního města John Barker je svědkem zoufalství, které údolí postihlo a napadlo ho, zda děsivou předtuchu neměli i další lidé. Přesvědčí Petera Fairleye, dopisovatele londýnského listu Evening Standart, aby do článku napsal dotaz, zda někdo z čtenářů neměl také předtuchu této tragedie. Do redakce přijde 76 dopisů a 60 z nich doktor prozkoumá. Většina je nepřesná, nekonkrétní a nepoužitelná. Dvě předpovědi jsou ale jiné…

Předpovědí k Aberfanu bylo více…
Jistá Carolyn Miller má večer před katastrofou vizi školy v údolí, welšského horníka, laviny uhlí valící se z kopce, k smrti vyděšené tváře chlapce a záchranáře v neobvyklé čepici. Byl to přesný scénář televizní reportáže, která následovala. Jiné ženě, Mary Hennessy, se zas zdálo o množství dětí ve dvou místnostech a o tom, že se děti přesunuly do té větší a následně na místo běžely stovky příšerně vyděšených lidí. Sen jí přišel natolik věrohodný, že raději varovala své děti, aby daly ozvláštní pozor na její dvě vnučky.

Potíže s předvídáním budoucnosti
Dokáží lidé předvídat budoucnost? Mohou si snad někde přečíst, jaká budoucnost je? Nejenže by zřejmě zkrachovaly veškeré sázkové kanceláře, pokud by to šlo. K čemu by pak sloužila samotná varování? Podle všeho jde o možnosti. V řadě případů lidé totiž uposlechli a zachránili se. Vědecké studie však bohužel zjistily, že většina předtuch je příliš nekonkrétních a nebo se zdají lidem, kteří s místem neštěstí nemají nic společného, jak ilustruje i případ z Aberfanu.

Dokážeme rozlišit předtuchu?
Pokud se někdo snaží sbírat předtuchy předem, je obvykle zavalen množstvím šílených vizí které si protiřečí. Řada šílenců plive kolem sebe „spravedlivé“ předpovědi „božích trestů“, které se snad právě „díky bohu“ nestanou. Jiní nedokážou rozlišit své strachy a fantazie od reálných varování. Někteří ale mezi nimi cítí obrovský rozdíl. Když to přijde, nemají pochyb – a nebo o tom ani nepřemýšlí. Mnohokrát jsou lidé jakoby vedeni neznámou silou tak, aby se vyhnuli neštěstí, o němž do poslední chvíle nemají tušení...

Dalibor Novák, DiS.
vlož reakci   -   ukaž reakce   -   pošli článek   -   vytiskni článek
Foto index ke článku

Zobrazeno: 2988

Zobrazeno: 2207

Zobrazeno: 2138

Zobrazeno: 1856

Zobrazeno: 1893

Zobrazeno: 2086
Články tematicky související
Vývoj a provoz zajišťuje Datalite s.r.o © 2001