v této rubrice
ve všech rubrikách
"NÁZORY" UŽ I NA ZATMĚNÍ
Rubrika: Aréna
Podrubrika: Média
Autor: Ivan Odilo Štampach
Vloženo: 01.04. 2007
Počet reakcí: 1
Počet přečtení: 2842
Na jednom internetovém informačním zdroji (jmenuje se to vesmir.info) uveřejnili stručnou, věcnou informaci, že v noci z 3. na 4. března dojde k úplnému zatmění Měsíce. Na konci byl dotaz: "Jaký je váš názor" s možností zaslat odpověď. A věřte nebo nevěřte, čtyři příspěvky v této diskusi.

Že je prostor pro čtenářské komentáře je u politických zpráv, to bych jaksi chápal. Děsí mne však "demokratická" mánie: mít na všechno "názor". Prostě Mesíc se dvě hodiny bude ztrácet ve stínu Země a zese se z něj objevovat. Jaký proboha názor?

Mít názor znamená (původně?) něco nazírat. Vidět to. Názor na zatmění může mít někdo, kdo vyleze z pokojíčku a půjde se na mizející a objevující se Měsíc opravdu dívat.

Zde se asi slovem "názor" pojmenovová to, co by se v kultivovanějším jazyce označilo jako "nínění", ano jako pouhé mínění. nahodilé, jako každé smyslové vnímání, ještě neprosvětlené porozuměním, epistémé ve smyslu antické filosofie. předsíň noesis, ještě daleko od gnósis natož od sofie. Ty se však nepěstují. Kdo udělá rubriku: "Vaše poznatky k věci"?

Není poptávka po těch, kdo vědí a kdo jsou moudří, po těch, kdo shromažďují poznatky ano, pokud se poznatky dají zpeněžit a technicky aplikovat. Značná poptávka je ovšem po "názorech".

Bude se hlasovat, komu se líbí, že se občas Měsíc a občas Slunce zatmí a komu se to nelíbí? Bude se zjišťovat, je-li víc hlasů pro zatmění nebo proti? Vznikne občanská iniciativa proti zatmění a jiná případně pro zatmění? Budou příznivci a odpůrci demonstrovat a bude je muset od sebe dělit policejní kordon?

A co když názory voličstva na zatmění budou mít vliv na příští volby? Uvažují směrodatné politické strany o zařazení bodu všemožných podezřelých zatmění do svých programů?

Ivan Odilo Štampach

Tento článek byl převzat ze stránek www.stampach.cz se svolením autora.
vlož reakci   -   ukaž reakce   -   pošli článek   -   vytiskni článek
Foto index ke článku

Zobrazeno: 914
Články tematicky související
Vývoj a provoz zajišťuje Datalite s.r.o © 2001