v této rubrice
ve všech rubrikách
KANADŠTÍ VĚDCI:
KOLAPS ANTARKTICKÉ POKRÝVKY MŮŽE VYCHÝLIT ZEMSKOU OSU
Rubrika: Aréna
Podrubrika: Aktuálně
Autor: Dalibor Novák
Vloženo: 12.02. 2009
Počet reakcí: 0
Počet přečtení: 3457
Nová studie z Kanady tvrdí, že zhroucení velké části antarktické ledové pokrývky vyvolá posun samotné zemské osy.

Geofyzikové z University of Toronto se zajímali, jaké efekty by mohlo vyvolat zvednutí hladiny moří v případě zhroucení západní antarktické ledové pokrývky.

Z jejich studie vyplývá, že rozpuštění ledové vrstvy způsobí dramatickou změnu v rotaci Země - posun zemské osy o cca 500 metrů z původní pozice. Tento scénář se má naplnit, pokud se rozpustí ledová pokrývka Antarktidy celá. Zároveň by to prý v některých oblastech způsobilo mnohem dramatičtější zvednutí mořské hladiny, než se dříve očekávalo. Celkové zhroucení antarktické ledové pokrývky již dnes není pouhé sci-fi. Právě před rokem se táním zhroutil na západní Antarktidě z tzv. Wilkinsonova šelfu ledovec větší než město Praha.

Výzkumníci tvrdí, že úplné roztátí by změnilo rovnováhu na planetě podobným způsobem, jako to dělají tsunami, když přesouvají ohromná množství vody z jedné oblasti do druhé. Tvrdí, že by to mohlo znamenat přesun vody z jižního Atlantiku a Pacifiku na sever směrem k Severní Americe a do jižního Indického oceánu.

Informoval o tom zpravodajský server www.abc.net.au. Samotný výzkum však byl publikován 6. února 2009 v konzervativním vědeckém časopise Science, kam se jen tak něco podobného nedostane.

Více podobných zpráv najdete brzy na www.okomagazin.cz

Dalibor Novák
vlož reakci   -   ukaž reakce   -   pošli článek   -   vytiskni článek
Foto index ke článku

Zobrazeno: 1111
Články tematicky související
Vývoj a provoz zajišťuje Datalite s.r.o © 2001