v této rubrice
ve všech rubrikách
ČEŠTÍ LÉČITELÉ (NE)PŘECHÁZEJÍ DO ILEGALITY
Rubrika: Aréna
Podrubrika: Alternativy vs. stát
Autor: Jiří Mašek
Vloženo: 05.12. 2001
Počet reakcí: 0
Počet přečtení: 3506
Ačkoli je díky Bohu a tisícům nelhostejných lidí hrozba zatím odvrácena, rozhodl jsem se uveřejnit starší článek Jiřího Maška, který zde velice pěkně na tuto hrozbu reaguje. Zároveň se velice omlouváme, že jsme na tuto ožehavou problematiku dříve nereagovali. Je šílené a zároveň charakteristické, co jen se v české poslanecké sněmovně a vládních kruzích může objevit, projednávat a co je nejhorší - často i schválit. Přitom se jedná o základní lidské svobody, o právo naložit podle svého rozhodnutí se svým zdravím a statut člověka jako svéprávné lidské bytosti, jež nemůže být nikým vlastněna. A v Americe prý zatím překročil počet vyšetření a zákroků uskutečněných alternativními metodami nad "vědeckými". Proč si stále vybíráme od svých "velkých bratrů" to nejhorší?

Dalibor Novák, šéfredaktor

původní článek:
Čeští léčitelé přecházejí do ilegality
jiří mašek, 30.07.2000

Pokud jste, nebo budete vážně nemocní (nikomu nepřeji) a klasická medicína nad vámi udělá kříž, případně vám sdělí, že jste naprosto zdraví, neboť vaše testy jsou zcela "normální", díky vládě a poslancům České republiky to musíte vzít jako fakt, proti kterému již není odvolání. Co na tom, že je vám dál špatně. Stát nám sebral jedinou (pro někoho záchrannou) alternativu klasické medicíny, byť snad zatím bude tolerováno různé "skrývání se" za živnost v poradenství pro zdravý životní styl apod..

Novelizoval totiž Živnostenský zákon, takže všichni léčitelé, biotronici, ale i homeopaté nelékaři musí ukončit svoji činnost. Resp. svoji činnost od dnešních dnů vykonávají bez svého původního právního oprávnění, tudíž se na ně může vztahovat paragraf Trestního zákona o nedovoleném podnikání. Zdá se, že je reálné, aby ve věznicích skončili místo vrahů, vyděračských band a zlodějů automobilů, kterým náš právní stát dává až neuvěřitelný "pardon", první léčitelé nebo homeopaté. (My Češi máme vůbec fantastický talent k trestání, zavírání či popravování své elity. A pak se posmrtně glorifikuje.) Klid nevydržel dlouho, "třídní nepřítel" byl opět nalezen! Co za tím stojí?

Podle státních aparátčíků jsou léčitelé "nekvalifikovaní" a mohou vážně poškodit lidské zdraví. Nekvalifikovaní? Zřejmě neabsolvovali medicínu na VŠ, ale troufám si říci, že ti opravdu seriózní léčitelé vědí o lidském těle minimálně stejně, jako ti s titulem Mudr. před jménem. Možná nevědí jaké chemické deriváty na co používat, ale proč také? Používají přece své ruce, svoji energii a bylinky, dávají nám lásku a víru tak, že nakonec sami své tělo uzdravíme. Mají za sebou tisíce hodin praxe, někteří školení se zahraničními lektory či kursy v zahraničí, které si hradili na vlastní náklady a neplatil tedy za ně stát, tak jako za studenty VŠ. Ten stát, který jim chce nyní zakázat činnost. Dobře víme, že čeští lékaři nepatří ve světě (snad kromě rozvojových zemí, kde jsou samozřejmě vítání) ke špičkám. Čest výjímkám (kterých najdeme také relativně dost), ale dny, kdy pod jejich dohledem málem zemřel slovenský, ale i český prezident, jsou ještě v čerstvé paměti. Stejně jako případy, kdy byla omylem odebrána zdravá ledvina či zbytečně zemřela mladá žena kvůli opakovaně špatné diagnóze. Jistě, jsou špatní i dobří lékaři, stejně jako špatní či dobří léčitelé. Potud žádný rozdíl. Léčitelé však na rozdíl od většiny lékařů netvrdí, že druhá skupina "škodí zdraví". Naopak tvrdí, že lékaře určitě potřebujeme, protože zánět slepého střeva nebo prasklý vřed asi těžko napraví byť sebelepší léčitel. Alternativní odborníci si pouze přejí, aby s nimi lékaři alespoň částečně začali spolupracovat a respektovali je, jak to začíná být běžné v zahraničí. Např. ve Spojených státech podle časopisu Medicine minulý rok poprvé převýšil počet vyšetření pomocí alternativní medicíny počet vyšetření uskutečněných klasickou medicínou. Některé zákroky dokonce hradí přímo zdravotní pojišťovny! Nemějme však až tak za zlé lékařům jejich nedostatečné znalosti či vrostlou lajdáckost, železná opona udělala i na poli medicíny své. Proč jim je ale nyní "umetena cestička"? Oproti vší logice se u nás stále spíše tvoří monopoly, místo aby se rozbíjely! Zdá se, že se opět v další oblasti obracíme světu čelem vzad! V tomto případě nás to však v krajní možnosti může stát to nejcennější - totiž život. Jsou známy i prokázány případy, kdy léčitelé pomohli zachránit život pacientovi ve spolupráci s lékařem, případně se o to zasloužili zcela sami.

K některým mým známým v oboru klas. homeopatie často chodí paní či dívky a pláčou - nemohou mít děti, mají cysty či nádory. Společný znak? Hormonální antikoncepce! Nemůžou pak otěhotnět? Bum, opět hormonální injekce! Kdo však řekne těmto slečnám a paním, kterým se v 25 hroutí svět, že se stal omyl? Kdo varuje ostatní, které se do náruče problémů teprve řítí? Farmaceutické koncerny? Lékaři? Poslanci? Nikdo z nich! Pravda je trpká, ale peníze jsou velmi příjemné, že?

Novelizace Živnostenského zákona jde však zřejmě i proti Listině základních práv a svobod, kterou Česká republika podepsala. Bere pacientům totiž právo volby v jedné z nejzákladnějších otázek - otázce našeho zdraví. Nebudeme už moci zajít za léčitelem, o kterém víme, že rozpustil žlučové kameny sousedce, zahojil vřel kolegovi v práci či napravil páteř přítelkyni. Rada od státu zní: "Zařaď se do řady, polykej pilulky a nedělej problémy. Plať daně a neptej se, kam mizí. Není to tvoje věc. Buď rozumný občan!" Nezapomínejme však, že si všichni platíme zdravotní pojištění. Máme tedy přinejmenším právo sami spolurozhodovat, jak a kým budeme léčeni! Co když nechceme další chemické pilulky do těla, co když chceme konečně žít v souladu s přírodou? Co když se za několik desítek či stovek let ukáže, že je (bylo) všechno jinak?

Proto prosím i žádám vás, všechny ostatní: braňme své zájmy, nenechávejme to NA NICH. Velmi rychle se totiž může stát, že skončíme v klecích a ONI budou mačkat páčky. Pak už bude pozdě. A hodiny začínají odpočítávat......

Jiří Mašek
vlož reakci   -   ukaž reakce   -   pošli článek   -   vytiskni článek
Foto index ke článku
Články tematicky související
Název Rubrika
Podrubrika
Autor
VZIAŤ SI SVOJ ŽIVOT DO VLASTNÝCH RÚK alebo
AJ PREHRÁVAŤ JE MOŽNÉ S RADOSŤOU
Alternativní medicína
Léčba myslí
Robert Urgela
Etikoterapie Alternativní medicína
Představujeme
Radek Märtl
Shiatsu Alternativní medicína
Představujeme
Radek Märtl
Obecná charakteristika spirituálního působení barev v mandale Alternativní medicína
Představujeme
Yana
O mandalách Alternativní medicína
Představujeme
Yana
Věda versus "kacíři" II. Aréna
Alternativy vs. stát
Vít Ondryhal
Věda versus "kacíři" I. Aréna
Alternativy vs. stát
Vít Ondryhal
Ájurvéda aneb Jak léčit néléčitelné Alternativní medicína
Představujeme
Roman Herzinger
Projednávání novely zákona o zdravotní péči Aréna
Alternativy vs. stát
red
Homeopatické léčení zvířat Alternativní medicína
Představujeme
Jana Arcimovičová
Bylinkářka od Perlové řeky Alternativní medicína
Z přírodní lékárny
Jana Arcimovičová
Pramen živé vody Alternativní medicína
Zázračná místa
Aleš Česal
MUDr. Jan Cimický pokřtil nové www stránky Aréna
Média
Aleš Česal
Zázračná studánka sv. Zdislavy Alternativní medicína
Zázračná místa
Aleš Česal
Ájurvéda je věda dlouhého života Alternativní medicína
Představujeme
Roman Herzinger
Co nevíte o propolisu... Alternativní medicína
Z přírodní lékárny
jiri
Jak na akné Alternativní medicína
Z přírodní lékárny
jiri
SILVOVA METODA -- MODERNÍ ŠAMANISMUS? Alternativní medicína
Léčba myslí
Roman Herzinger
Vývoj a provoz zajišťuje Datalite s.r.o © 2001