v této rubrice
ve všech rubrikách
REAKCE KE ČLÁNKU
KRUHOVÉ PEČETI DÁVNÝCH ZNALOSTÍ

MALIČKÁ PŘIPOMÍNKA
Autor: Arnošt Matoušek
Vloženo: 09.12. 2008
Vchod do baziliky s. Jiří na pražském Hradě je orientován na západ, těžko může mířit na východ slunce v kterémkoli dni. :-)
detail článku   -   vlož reakci

JEN RITUÁLY
Autor: Trident One
Vloženo: 24.01. 2009
Dle světových historiků a archeologů (či spíše těch, co nálezy vyhodnocují) naši předci byli flákači a neměli nic pořádného na práci... Muselo se jim žít velice lehce, když se o 90% nalezených předmětů a staveb dovídáme zprofanované: " sloužily k náboženským, rituálním účelům či astronomickým pozorováním... To si opravdu všichni myslíme, že neměli nic jiného na práci? Není to jen naše lenost nad účely opravdu popřemýšlet?

Možná, kdyby si konkrétně o historii nálezu Stonehenge něco zjistila, dověděla by se, že původně byly nalezeny ruiny poházených kamenů bez náznaku původního rozmístění. Právě nudné as otřepané "rituální a astronomické účely" napomohly vytvořit umělý model, kde byly kamey zkusmo rozmístěny dle hlavních astronomických mezníků kalendáře, protože byla určitá PRAVDĚPODOBNOST, že tak nějak opravdu mohly stát. Dnešní podoba Stonehenge tedy nemá s historickou vůbec nic společného. Navíc, podle novějších analýz měla tato stavba kruhový tvar a velmi pravidelnou a jednotnou architekturou. tedy množství pravidelných "oken" po obvodu. Vždy tedy aspoň jedno z nich mířilo přibližně k rovnodennosti, slunovratu etc. protože prostě jiná možnost nebyla. Navíc, podle všeho druhá vnitřní zeď nebyla sloupová (dle množství stavebního materiálu) ale vyplněná. Ze středu tedy v žádném případě nebyl průhled příslušnými směry. které byly "vysvětlujících" nákresech této stavby stanoveny koneckonců extremně křečovitě.
Tehdy se prostě žilo poměrně těžce, a lidé určitě nalezly pro své úsilí smysluplnější využití než nějaké rituální ejchuchui... Toť můj názor...
detail článku   -   vlož reakci
Vývoj a provoz zajišťuje Datalite s.r.o © 2001