v této rubrice
ve všech rubrikách
REAKCE KE ČLÁNKU
UPÍR NEJEN V MÝTECH SLOVANŮ

DODATEK
Autor: Honza
Vloženo: 02.05. 2008
Ještě bych chtěl doplnit o kostarické CHUPA CABRAS = vysávač koz, který údajně likviduje kozy dodnes.
Jestli k tomuto fenoménu patří i mrzačení dobytka (v podstatě po celém světě a ne jenom v Americe) kde je z většiny případů odstraněna veškerá krev oběti.
Jako zvláštnost bych přidal zmínku o vlkodlacích, kterým dala zřejmě vzniknout legenda o tvoru, který se může prezentovat jak v lidské tak zvířecí podobě pocházející od kanadských indiánů (film kočičí lidé je natočen na základě těchto legend) a v Evropě od římských dobyvatelů, kteří se údajně setkali s vlkem-člověkem a vyprávěním tzv. "barbarských kmenů" po území skoro celé dnešní Evropy.
detail článku   -   vlož reakci

PORFÝRIA
Autor: Kolja
Vloženo: 10.07. 2009
Ľudí postihnutých porfýriou mohli v minulosti považovať za upírov. Aj preto sa jej začalo hovoriť Drakulova choroba. Nedostatok železa spôsobuje nápadnú bledosť, ustupovanie ďasien, vyčnievanie zubov, ktoré môžu dokonca fluoreskovať dočervena.
čekni-http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/psychologia/18254/porfyria
detail článku   -   vlož reakci

UPÍŘI
Autor: Sabina
Vloženo: 25.03. 2011
Já myslím ze to není jen výplot fantazije co kdys opravdu existovali a co kdys ješte existujou nikdo to neví já o nich vím jen to ze mají chladnou kůži jsou rychlí,silní a nesmrtelní a pijí krev dávej te si pozor n ěkde muzou byt ale muzu se mílit nikdo neví ale radši mnějte oči na stopkách a nebudte avzdy se o vasi nejistote presvečte.Ahoj
detail článku   -   vlož reakci

UPIRI
Autor: Angelika
Vloženo: 03.04. 2011
Sabca ma pravdu co kdys nekde existovali a co kdys existujou ale taky to nevim jiste.
detail článku   -   vlož reakci

EGYPT
Autor: Oto M.
Vloženo: 06.02. 2014
Článeček miniaturní, ale psaný s určitou erudicí. Jen k Egyptu:" Buď pozdraven, velký bože, pane obou pravd! Přišel jsem k tobě, můj pane, byv přiveden, abych spatřil tvou krásu. Znám tebe, znám jména čtyřiceti dvou bohů, kteří jsou s tebou v této síni obou pravd, živíce se hříšníky a pijící jejich krev v den zúčtování před Vennoferem." Tolik z Egyptské knihy mrtvých, překlad F. Lexa/1920ú. Zbytek viz má Diplomová práce na UJEP- Upír v mýtu a folklóru. O. M.
detail článku   -   vlož reakci