v této rubrice
ve všech rubrikách
REAKCE KE ČLÁNKU
KAMENNÁ HÁDANKA?

OPRAVDU HÁDANKA
Autor: sirra
Vloženo: 23.01. 2003
Kounovským řadám kamenů se někdy říká "Český Karnak". Je tam hodně nadsázky. Skutečný francouzský Karnak jsem viděl jen v dokumentech, český Kounov v srpnu loňského roku.
Tenhle server možná řadě lidí slouží jako inspirace pro výlety a cesty za poznáním. Naučná stezka je dost poničená, tak pár slov k dostupnosti. Asi 12 km severně od Rakovníka jsou Mutějovice. Z nich dál na sever stoupá okreska (na Domoušice, směr Louny) a po 3 km je odbočka na Kounov. Asi 1km za odbočkou je železn.stanice, tam je dobré zkusit nechat auto. Za dalších cca 500m je hájovna. Kolem ní prudkým stoupáním úzkou stezkou vzhuru, nahoře doleva po hraně pole, skrz hájek cca 3m vysokých smrčků nahoru na lesní cestu, doleva asi 1km (po žluté?) a jste tam. Pozor, nepřejděte to, je to vpravo od cesty.
Menhir,stojící muž, tak to nehledejte. Spíš ležící trpaslík. Zato je jich na 3OOks.Hlavní lokalita (cca 100x50m)je porostlá listnatým lesem, část je poškozená lomem, informační tabule je umístěna v lese.
Uvidíte řady kamenů, některé sotva vykukují z listí, nejvyšší má asi 5Ocm. Protože jsou od sebe několik desítek centimetrů, může se jednat o vrcholky kamenů, které možná metr pod povrchem tvoří souvislou zídku. Protože řady jsou od sebe vzdáleny 4 či 5 kroků, vypadá teorie o středověké parcelaci pozemků jako náležitá pitomost. Zkoušel jsem v tichu lesa nechat na sebe "mluvit" vibrace místa. Bezúspěšně. Jen jsem nabyl přesvědčení, že to sestavila lidská ruka. Ale proč!! Muselo se tím zabývat dost lidí poměrně dlouho dobu za pomoci alespoň primitivní techniky a zvířecí síly. Je to pořádná hmota šutrů! Líbí se mi ta teorie "kultovní místo". Ostatně 2 předhistorická hradiště jsou nedaleko. A kult to asi musel být silný:ona (prý!?) se hornina kounovských kamenů nevyskytuje do vzdálenosti několika desítek km.
Nebo místní kameny nevyhovovaly. Něco neuměly?.........
detail článku   -   vlož reakci