Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Záhady.cz (DataLite spol.s r.o.). Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele - společnosti DataLite spol.s r.o.
Nostradamus a New York 3 – Jak se čte lstivý básník

Nedávno jsem přišel na jeden děsivý detail potvrzující sílu Nostradamových proroctví a jeho způsob „kamufláže“. Jde o jednu chybu, které jsem se dopustil při rozebírání 97.čtyřverší 6.centurie. Tu jsem přeložil takto:

Na čtyřiceti pěti stupních zeměpisné šířky, nebe bude hořet,
Oheň stíhá to velké nové město,
Okamžitě obrovský, rozptýlený plamen vyšlehává,
Když chtějí ověření od Normanů (Francie? Anglie?)

Jako loutka, s kterou si velký Michel de Notre-Damme hraje, jsem podlehl hloupé mýlce. V prvním verši totiž píše o „čtyřiceti pěti stupních“ a „nebi, které bude hořet“. Jak probíhá Nostradamova šalba: zaprvé jsme mohli před událostí usoudit, že na nebi bude oheň a vzduch se ohřeje na čtyřicet pět stupňů (Celsia), zadruhé jsme jsme mohli usoudit, že celkové klima se velmi ohřeje a ve vzduchu, popřípadě výšinách, bude teplota čtyřicet pět stupňů. Také jsme si mohli říci, že Nostradamus píše velmi nekonkrétně a zavrhnout tak jeho proroctví jako mnoho lidí, kteří soudí příliš rychle. Do budoucnosti jsou Nostradamovy verše poněkud nepoužitelné, neodhalíme-li nějaký kód, kterým bychom mohli začít rozumět správně. Na druhou stranu zpětně nám jsou verše podstatně srozumitelnější. Takto jsme dodatečně poznali, že Nostradamus hovoří v případě 97.čtyřverší 6.centurie o stupních zeměpisné šířky. Ale chyták tu byl další. Když jsem hledal na mapě Ameriky, byl jsem snad slepý. Zjistil jsem, že čtyřicáté páté rovnoběžce jsou jiná města mnohem blíže, než New York. Nakonec jsem svoje pátrání zakončil s tím, že si možná Nostradamus při svých vizích pomáhal „příliš malým globem“. Ne, že bych s tím vysvětlením byl spokojen, ale pokračoval jsem dál a neřešil tento problém víc. Možná už někteří tuší, v čem ten problém byl. Všeobecně se psalo a mluvilo a mluví tak, že New York skutečně leží na čtyřiceti pěti stupních a že je Nostradamus přesný. Lidé zkrátka spojili dvě informace. Ale jak to tedy bylo? Nostradamus nás opět nechal se mýlit. Nemyslel totiž čtyřicet pět stupňů, ale čtyřicet celých a pět desetin stupně. Přesně tam totiž leží Manhattan!
Tento drobný příklad luštění Nostradamových proroctví přesně ukazuje, jak si autor se čtenářem hraje, jak nás láká k mylným závěrům na i na této lehké úrovni, kterou by se měl každý, koho Nostradamus zajímá, naučit zvládat. Že totiž existují i jiné úrovně, jakými může být kabalistický výklad, matematické kódování atp., o tom není příliš pochybností. Pro zpětné dešifrování proroctví tohoto lstivého básníka nám stačí „první úroveň“ a k ní potřebný cit a ostražitost.

Dalibor Novák