Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Záhady.cz (DataLite spol.s r.o.). Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele - společnosti DataLite spol.s r.o.
Moře v Čechách – předpovědi a potopa –

Srdce Zikmunda puklo, ale jako už po staletí nevěštilo pouze politickou nestabilitu. Helena Růžičková se smíchem předpověděla, že v Čechách má letos vzniknout moře, stejně jako že volby vyhraje ČSSD. Redakce nejmenovaných novin se zachránila díky předpovědi jedné maminky. Lidé nemohli spát a voda se valila v jejich snech. Jako u všech větších katastrof bylo mnoho lidí, kteří o letošních záplavách věděli více než podle obvykle uznávaných zákonitostí mohli.

Když se patnáctého června utrhlo srdce svatovítského zvonu přezdívaného Zikmund, mnoho lidí trnulo, co že se to s českým národem zase stane. Srdce Zikmunda se neutrhlo poprvé a vždy bylo chápáno jako předznamenání zlých časů pro český národ. Někteří, doposavad nepověrčiví lidé s „kritickým rozumem“, tuto událost ihned využili pro politickou propagandu a hlásali, že výhra levice je tou příčinou pro Zikmundem věštěné zlé časy. V diskusním televizním pořadu Sedmička dokonce jistý pan „profesor“ ihned využil situace a otřel se o protivníkův atheismus. „Rudá hrozba“ ovšem utonula ve vodě, která zanedlouho přišla.

Kromě politického hašteření se však pověrou nikdo příliš nezabýval. Český zvonař Petr Manoušek také tvrdil, že příčina bude prozaická, že půjde o výrobní chybu. Zakázku samozřejmě získal, ale jeho zbraslavská dílna utonula hluboko pod vodou, jakou české země nezažily asi tři sta let.

Zvon Zikmund je největším zvonem České republiky a široko daleko, jen jeho srdce váží více než půl tuny. Podle legendy býval na jeho místě ještě jiný veliký zvon. Tento zvon táhlo na Hrad šestnáct párů koní a nikdo ho pak nebyl schopný vyzvednout, o což se měla nakonec postarat královská dcera, která vymyslela složitý kladkostroj a s pomocí lana vyrobeného z lidských vlasů zvon sama vyzvedla. Dnešní Zikmund byl vyroben roku 1549 slavným zvonařem Tomášem Jarošem, ve zlatém věku českého zvonařství, kdy říše sahala i do území dnes již zahraničních, ale také záplavami postižených! Asi tři sta let pak u nás vyráběli zvony pouze Němci, až roku 1908 založil ryze českou firmu Rudolf Manoušek, jehož dílna má na starost i dnes nové srdce pro Zikmunda. Jak by si ale dnešní lidé poradili s takovým obrovským zvonem, když i jen jeho srdce má vyzvedávat jeřáb, těžko odhadnout.

Ale vraťme se k proroctvím a tušením. Je náhoda, že vycházejí předpovědi, kterým se nevěří, které jsou zneužity, nebo kterým se lidé vysmívají? Anebo ty, které se zdají legrační i jejich autorům? Herečka Helena Růžičková se před časem v jednom zábavném televizním talkshow přiznala, že se cítí být tak trochu čarodějnicí a že si vykládala karty na naši zemi v roce 2002. Mimo jiné řekla zhruba toto: „Vždycky mi bylo líto, že u nás není moře, že se za ním musí jezdit. Karty mi řekly, že se Čechy letos konečně moře dočkají… Já v tom mám jasno!“ smála se. Smáli jsme se všichni. Ale krátce před záplavami popadlo různě intenzivní tušení i mnoho dalších lidí. Někteří měli spíše strach, jiní dokonce věděli, kam až voda stoupne. Někteří se svým tušením chlubí, jiní raději pomlčí. Ve zpravodajství ale o tom nic nečekejte. Pokud byste měli odvahu svěřit se alespoň anonymně se svým zážitkem, tušením, předpovědí atp., napište nám prosím! Pro všechny to může být zajímavé a určitě neuškodí, když se trochu naučíme své intuice včas poznat a využít. Hodně štěstí v této těžké době přeje

Dalibor Novák