Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Záhady.cz (DataLite spol.s r.o.). Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele - společnosti DataLite spol.s r.o.
…a komiks se stane zdrojem života

Také už jste to slyšeli? Proroctví starých Mayů a Aztéků prý byla jistými lidmi někde za mořem dementována a nahrazena těmito: Nové americké proroctví prý říká: „Budeme stále nablízku, přijdou velké žvásty, velcí diktátoři zemřou, aby dali život našemu řádu.“ X let mladé a konkrétnější britské proroctví zas pak podle dr.Mašíbla údajně zní: „Ve věku druhého Bushe bude zneužito vše, co bylo pohřbeno. Komiks se stane zdrojem života a synové druhého Bushe budou útočit zeměmi i hvězdami…“ Divné? Nám se tomu rozhodně věřit nechtělo, a tak jsme zamířili raději do kina.

V kině jsme propadli skepsi: Shyamalan se nám filmem Signs obrátil naruby tak, jako v devadesátém osmém Akta X. Tehdy jsme z toho vinili promítače, že špatně umístili nějaké to sklíčko v projektoru, ale dnes? Inu dnes se nám nepokroutil televizní seriál, ale režisér i s nejbombastičtějšími událostmi devadesátých let. Posvátná symbolika kruhů v obilí se i s dračími žilami, na kterých byly kruhy tvořeny, zkroutila tak, že vypadala jako obyčejný cejch. I fantastická vlna UFO, která od slavného zatmění „šestého slunce“ neopustila Mexico City, se zdála nějaká divná. Nemluvě o šedivácích, kteří jako by vyrostli z metru třicet na metr devadesát. A i ten Gibson vypadal nějak nemocně… Jak by také ne, když na něj ty přerostlé příšery začaly útočit svými nechutnými drápy a jedovatým plynem vystřikovaným z pařátu přímo do nosu. Skoro jsme se rozpomněli na onen poblázněný Greerův článek o zbrojení, médiích a připravovaném zfalšovaném útoku UFO.

„Ale co!“ řekli jsme si. Zas to pomotali promítači. Ale pak nám jeden z nich vysvětlil, že projektory už nesestavují oni, ale že jsou přímo dováženy z Ameriky. „To jsou ty americké filtry! Novinka!“ křičel na nás jeho kolega. A my jsme museli přisvědčit. Barva těch filtrů se nám nejdříve zdála trochu povědomá a ne zas tak ošklivá – byly červenomodrobílé. Pak se nám ale zazdálo, že se v tom filtru zableskly snad všechny známé komiksové postavičky najednou, jako by byly vlité přímo do jeho struktury. To se nám už ten filtr nějak příčil. A vskutku – skrze něj bylo vidět všechno tak zjednodušeně, jako v oněch komiksech. Když jsme nakonec poznali, že všechny barvy se v něm slévají do jedné – rudé barvy – s děsem jsme utekli.

Kino nám tedy náladu nezlepšilo, ale přesvědčilo nás, že proroctví mají pravdu. Jen nám nebyla jasná poslední věta onoho britského proroctví. Myslí se „útočit mezi hvězdami“ (válčit ve hvězdách), nebo „útočit americkými hvězdami“ (těmi z vlajky, popř. těmi, které budou zářit nad Irákem)? Kdoví, možná obojí. Ale ani tohle přesvědčení nám nevydrželo, respektive ho bylo příliš těžké unést – a tak nám vyklouzlo.

Když jsme si doma zapnuli krávavizi, zrovna mluvili o našem kině. Prý se tam převrátilo plátno naruby. „Aha!“ docvaklo nám to. Okenová břitva – nejjednodušší řešení je vždy pravdivé! A tak jsme si ulevili. Když tam pak ukazovali nějaké křoví u bílého domu, pochopili jsme, že odplata je nutná a že Američané jsou stejně jako Gibson v Signs vždy na straně Boha. God Bless America! Takže až na vás vykoukne nějaký ten BIN (=v angl.jazyce popelnice nebo také zásobník) LÁDOVACÍ turbaňák nebo třeba černooký mimozemský šedivák, nezapomeňte je ve jménu Boha pěkně rozmašírovat, protože sladké dvacet milimetrů tlusté hamburgery nám nikdo nesmí vzít!

Oops Nowak