Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Záhady.cz (DataLite spol.s r.o.). Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele - společnosti DataLite spol.s r.o.
Trochu jiný islám

"Nejvyšší zdroj, který si dává jméno Alláh, je jediným Světlem, jež osvěcuje všechny nebeské a pozemské oblasti. Můj milovaný Muhammade, předej prosím tuto hlubokou meditaci. Alláhovo Světlo je otevřeným oknem nade vším stvořením. Na parapetu tohoto zářícího okna spočívá nádherná lampa lidské duše, jejíž plamen je čistý a stálý a je chráněn průhledným krystalem srdce, jenž se třpytí světlem duše jemně jako hvězda. Lampa roznícená samotnou Božskou Láskou spaluje aromatický olej ze Stromu života, z onoho transcendentního stromu, který není k nalezení nikde na zemi, na Východě ani na Západě. Vonný olej moudrosti spontánně vyzařuje osvícení a nepotřebuje, aby se ho dotkl nějaký pozemský oheň. A tak se světlo duše a Zdroj Světla mísí a slučují. Objevují se znovu v tajemství věčného přátelství, jako Alláhovo světlo v Alláhově světle.
Zdroj moudrosti takto v jemném, obrazném jazyce mluví k lidstvu; tím vede k osvícení každého, koho chce, protože Alláh je jediné všeobsáhlé Vědomí."

Přeložil jsem z knihy Lexe Hixona "The Heart of Qur´an. An Introduction to Islamic Spirituality" (2003). Je to meditativní převyprávění kapitol (súr) Koránu podle tradice dervíšského řádu Halveti-Jerrahi. V tomto případě jde o meditaci nad veršem 24, 35. Uvádím to tady v podobě "komentáře" jako ukázku jiného islámu, než je islám českých sdělovacích prostředků... :-)

Ivan Odilo Štampach

Tento článek byl převzat ze stránek www.stampach.cz se souhlasem autorů.