Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Záhady.cz (DataLite spol.s r.o.). Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele - společnosti DataLite spol.s r.o.
Tajemství svatováclavské koruny

Než se začneme bavit o tajemstvích Koruny, bylo by dobré se seznámit s fakty s ní spojenými.

V r.1341 nechal Karel IV. vyrobit podle staré přemyslovské koruny korunu novou. V r.1347 byla poprvé použita ke korunovaci; později si ji na hlavu posadilo 21 českých králů. Tento symbol moci nepatřil královi, ale patronu země české sv. Václavu. Koruna spočívala ve svatovítském chrámu na Václavově lebce. Ke korunovaci si jí panovník pouze půjčoval. Po ukončení korunovace musela být do západu slunce vrácena do svatováclavské kaple.
Koruna dnes váží 2358 g. Dvě třetiny váhy tvoří zlato o ryzosti 22 karátů, zbytek 20 perel a 96 drahokamů (smaragdy, safíry, spinely a rubín).

A teď pár záhad se svatováclavskou korunou spojených…

Některé použité safíry mají pocházet až z Austrálie!! Jak se mohly dostat do Čech 14. století? V paměti národa je i známé prokletí Koruny. Kdo ji zneuctí má prý zemřít nepřirozenou smrtí. V roce 1941 si ji nasadil Reichard Heydrich, aby dokázal, že žádná kletba neexistuje. A později podlehl atentátu…
Jestli si korunu nasadil i K.H.Frank nevíme, víme ale, že Korunu nechal zazdít v románských sklepeních Pražského hradu. Chtěl si jí vyzvednou při svém plánovaném útěku. Naštěstí při svém výslechu řekl kam Korunu ukryl a nakonec skončil na šibenici… Korunu měl vidět i Adolf Hitler, ale nepodařilo se jí najít. Škoda, kdyby se našla a Vůdce si ji nasadil, možná by i on, jako Heydrich, nepřežil na něj spáchaný atentát…
Michal Krejčí