Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Záhady.cz (DataLite spol.s r.o.). Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele - společnosti DataLite spol.s r.o.
Přemyslovští levobočci

Někdo, kdo zná středověké dějiny pouze z čítanek, si o nich myslí, že to jsou nudné zkazky o Bohu, vlasti a válce. Avšak občas se tam najdou i velmi napínavé a dojemné příběhy lásek, které zasáhli i srdce velkých přemyslovských panovníků. A o dvou takových vám teď napíši…

Kníže Oldřich měl nevlastního syna Břetislava. Kníže Břetislav se v našich dějinách proslavil známým únosem krásné Guty (česky Jitky) ze Svinibrodského kláštera. I zatarasili mu v bráně cestu řetězem, ten Břetislav prý při útěku rozťal mečem (to tvrdí letopisci). Mnohým dámám, když si na tento příběh vzpomenou, bleskne hlavou myšlenka „škoda,že se takový muži už nerodí“.

A kdo je druhý panovník? Samotný „král železný a zlatý“ Přemysl II. Otakar. Ten své štěstí našel u Anežky Palcéříka (Palcéřík podle dobového účesu podobného přilbě), kněžky z Künringu. S ní měl 5 dětí. Nás ale zajímá jen jedno dítko, a to vévoda opavský Mikuláš. Díky jeho potomkům přežila přemyslovská krev stranou hlavních bouří v Opavě až do roku 1521! Toho roku zemřel Mikulášův potomek, vévoda Valentin Hrbatý. Podle pověsti nad jeho hrobem zlomil biskup meč a štítek s přemyslovskou orlicí.

Jak vidíte i královští levobočci dokázali někdy stejně velké činy jako jejich otcové.

Michal Krejčí