Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Záhady.cz (DataLite spol.s r.o.). Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele - společnosti DataLite spol.s r.o.
USO

USO je zkratka z anglického unidentified submersible object, což znamená neidentifikovaný ponorný objekt nebo těleso. Existují i jiné varianty názvu, které všechny respektují U v názvu, ale vykládají ho jinak - např.: sea (mořské), submarine (podmořské, podvodní, vodní), submerged (ponořené), swimming (plovoucí)... - většinou však nejsou příliš přesné. USO je ve své podstatě totéž co UFO (viz heslo UFO v Lexikonu záhad), pouze s tím rozdílem, že se nevyskytl jen ve vzduchu, ale pod vodou nebo jako vylétávající z vody.
V ufologii existuje nejčastější obrázek USO právě jako "UFO" vylétávající z vody (existují teorie o tom, že některé "UFO" mají základny pod vodou, založené na častých pozorováních startů takových objektů z konkrétních míst v některých jezerech po celé planetě). Pro další souvislosti fenoménu prostudujte hesla UFO a UL v Lexikonu záhad.