Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Záhady.cz (DataLite spol.s r.o.). Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele - společnosti DataLite spol.s r.o.
Proč se na Andamanských ostrovech zachránili domorodci a zvířata?

O místním kmeni, který stále žije přirozeným způsobem, se lidé při katastrofě způsobené Tsunami domnívali, že zcela zahynul. Opak však byl pravdou, všech 250 členů přežilo. Co zachránilo domorodý kmen? Již po generace známá moudrost, že stáhne-li se moře, je třeba urychleně utéct do vyšších poloh. Zatímco zvědaví "civilizovaní" turisté a snad i hoteliéři běželi k moři prohlédnout si odhalené mořské potvory, domorodci se vydali do svahů. A zvířata? Ta si to nemusejí ani generačně předávat. Sama to cítí. Jak známo, vycítí i příchod lehkých zemětřesení a změn počasí. To jen "civilizovanému" člověku přijde jako otravná filozofie, když se rozebírají principy protikladů, vibrací, bdělého vnímání a etiky chování. Přitom mu není jasné, že když se každá vlnka nejdříve stáhne, než se roztříští o břeh, že to bude platit i v případě obří vlny a obřího stažení. Není mu jasné, že pod lampou je největší tma, že před příchodem úspěchu přijde neúspěch a že před ránem bývá noc.... a tak se snaží "ovládnout" přírodu tím, že je hluchý a všechno předělává podle sebe, jako kdyby s jeho výtvory přicházely jiné zákony. Příroda je moudrá, věřme ji. Nedělá nic škodlivého ani zbytečného. Odstraní jen to, co vyčnívá a nevnímá svět ani sebe - a i to dělá jen proto, aby mu v nesmrtelném koloběhu pomohla najít své štěstí.

A co na to my civilizovaní? "Žijí na úrovni doby kamenné, žijí z toho, co jim dá okolní příroda a moře, čili ti se snadno vrátí k původnímu způsobu života. V jiných přímořských oblastech jsou lidé chudí a ztratí zdroj živobytí," obává se
Indolog z Orientálního ústavu Akademie věd Jaroslav Holman. Zato Džaravové byli asi bohatí... Tedy, vlastně byli. A jsou, narozdíl od nás.

"Na Andamanech a přilehlých Nikobarech zahynulo při pohromě 900 lidí a z téměř 6000 se jich pohřešuje. Celková bilance silného zemětřesení a vlny tsunami, která zaplavila pobřežní oblasti jedenácti států Indického oceánu, zatím dosáhla 165.000 obětí. Indonésie registruje téměř 100.000 mrtvých, Thajsko oficiálně oznámilo 5288 mrtvých, 8457 zraněných a 3674 pohřešovaných." (Český rozhlas)

Dalibor Novák, DiS.