Všechna práva vyhrazena (c) 2001 Záhady.cz (DataLite spol.s r.o.). Doslovné ani částečně přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele - společnosti DataLite spol.s r.o.
Kanadští vědci:
Kolaps antarktické pokrývky může vychýlit zemskou osu

Nová studie z Kanady tvrdí, že zhroucení velké části antarktické ledové pokrývky vyvolá posun samotné zemské osy.

Geofyzikové z University of Toronto se zajímali, jaké efekty by mohlo vyvolat zvednutí hladiny moří v případě zhroucení západní antarktické ledové pokrývky.

Z jejich studie vyplývá, že rozpuštění ledové vrstvy způsobí dramatickou změnu v rotaci Země - posun zemské osy o cca 500 metrů z původní pozice. Tento scénář se má naplnit, pokud se rozpustí ledová pokrývka Antarktidy celá. Zároveň by to prý v některých oblastech způsobilo mnohem dramatičtější zvednutí mořské hladiny, než se dříve očekávalo. Celkové zhroucení antarktické ledové pokrývky již dnes není pouhé sci-fi. Právě před rokem se táním zhroutil na západní Antarktidě z tzv. Wilkinsonova šelfu ledovec větší než město Praha.

Výzkumníci tvrdí, že úplné roztátí by změnilo rovnováhu na planetě podobným způsobem, jako to dělají tsunami, když přesouvají ohromná množství vody z jedné oblasti do druhé. Tvrdí, že by to mohlo znamenat přesun vody z jižního Atlantiku a Pacifiku na sever směrem k Severní Americe a do jižního Indického oceánu.

Informoval o tom zpravodajský server www.abc.net.au. Samotný výzkum však byl publikován 6. února 2009 v konzervativním vědeckém časopise Science, kam se jen tak něco podobného nedostane.

Více podobných zpráv najdete brzy na www.okomagazin.cz

Dalibor Novák